mm villamkar cikk fokep

Villámkárok rendezése egy kis segítséggel

Szakavatott olvasónak lehet az az első benyomása, ha becsapott a villám annak van látható nyoma bőven. Ez valóban így is van! De azt is tudjuk, milyen bizonytalan a helyszíni vizsgálat a másodlagos (induktív hatású) villámkárok esetén. A múltban nagyon kevés lehetőség volt arra, hogy szétválasszuk a valóságos villámcsapás okozta károkat illetve az egyéb más hibából (elöregedésből, helytelen használatból) származó elektromos meghibásodásoktól.

Amit cégünk kínál, az egy forradalmian új megoldás. Az ötletet a gazdasági kockázatelemzéssel foglalkozó tudomány inspirálta. Ha tudjuk egy esemény kiváltó okait, azok potenciális hatásait, és megfelelően paraméterezzük őket, akkor nagyon pontos leírást tudunk adni az ok okozati összefüggés meglétére, vagy kizárására.

Fentieket lefordítva a villám-kárrendezés újszerű folyamatára a következő elemeket kell, kiemeljük:

  • A Macro Expert Kft és az Országos Meteorológiai Szolgálat közös fejlesztése során létrejött villám detektáló rendszer adatai – kellő feldolgozással – támogatást adnak már a helyszíni szemle megkezdése előtt.
  • A Macro Expert Kft szakértői azzal a speciális tudással bírnak, melynek segítségével méréseket tudnak végezni olyan „villám-szenzitív” elektromos berendezéseken, amelyek jellemzően meghibásodhatnak, vagy képesek elektromos extrémitásokat naplózni.
  • Szakértőink továbbá meghibásodott alkatrészekről, berendezésekről – az összes egyéb körülmény figyelembe vételével – képesek szakvéleményt adni, valószínűsíteni, illetve kizárni a villámcsapást, mint károkozót.

A folyamat és a módszertan kellően összetett, így minden elemét egy ilyen rövid ismertetőben leírni nem lehet. Ha a fent leírtak felkeltették érdeklődését, javasoljuk, lépjek velünk kapcsolatba.

Az általunk használt villámcsapás helyének azonosításához, Magyarországon működő rendszer több detektáló egységből áll, folyamatos megfigyelés alatt álló terület mintegy 200 000 km2. A rendszer érzékelői a GPS rendszerre támaszkodva, 100 ns pontosságú időbeli szinkronizálással működnek és a villámlás helyét 100 ms-onként, méteres pontossággal észlelik az ország területén.

A központi érzékelők egy másodpercenként küldenek adatokat, így a rendszer valós időben képes követni az időjárási eseményeket. A mérőhálózat meg tudja különböztetni a felhőn belüli és a lecsapó villámokat, azok pontos helyét, áramerősségét, maximális kiterjedését.

A villámok detektálásának megbízhatósága 98 % felett  – felgyorsulhat a villámkárok rendezése

Így egy-egy zivatarcella vagy terület teljes elektromos képe valós időben és folyamatosan leírható, visszakereshető az általunk kifejlesztett szoftver segítségével. Ezeknek az adatoknak a hitelességét az OMSZ garantálja.

Ez a rendszer jelenleg a legmodernebb, legprecízebb Európában. A szolgáltatásunk ezen az alapon nyugszik és ennek a segítségével meg tudjuk állapítani, hogy az adott területen a vizsgált időszakban valóban történt e villám tevékenység. Amennyiben történt elektromos szakembereink vizsgálják meg a készüléket és adnak szakértői véleményt a kár valós okáról és kiterjedéséről, garantálva, hogy csak a valóban villámcsapás által károsodott készülékek és azok alkatrészei kerüljenek kifizetésre.